Свято українського короваю в Просторівській школі

16 лют. 2018
В Просторівській ЗОШ І-ІІІ ступенів пройшов чудовий емоційний захід «Коровай мій, коровай». З роду в рід народ наш виховує своїх дітей у пошані до хліба, прищеплює дітям поняття, що хліб – святий. Велика робота в цьому напрямку проводиться і в Просторівській ЗОШ І-ІІІ ступенів.

В шкільній бібліотеці з 2001 року працює Куточок Хліба. Тут зібрані фотографії, газетні статті, дитячі малюнки. А ще старі забуті рецепти наших бабусь і прабабусь. Кожного року в школі проходить Тиждень поваги до хліба, діти відвідують тематичні екскурсії в шкільному музеї. Така робота є систематичною, до неї залучаються не тільки учні, але й їхні батьки, вчителі, мешканці села.

Цього року керівник Куточка Хліба і бібліотекар Похилько Н.А. та вчитель біології та географії Романішена К.А. організували і провели велике свято Короваю. Це свято проходило в рамках загальношкільного проекту «Український коровай». Учні 1-11 класів разом із своїми батьками виготовили пишні короваї, різні смаколики: пиріжки, булочки, рогалики, печиво.

Ведучі свята учні 10 класу Поляков О., Палієнко В. та Семенюк Н. розповіли багато цікавого з історії короваїв. Цікаво було дізнатися, що своїм корінням традиція виготовлення короваїв сягає часів Стародавнього Єгипту, коли на весільній церемонії молодят було прийнято обдаровувати свіжоспеченим ритуальним хлібом в знак родючості та подальшого благополуччя в сімейному житті. З часом, традиція перейшла в культури римлян і греків, звідки поширилася на слов'янські землі. Оскільки слов'яни схилялися перед верховним богом Сонця, ритуальний хліб виготовляли у вигляді кола, що символізувало небесне світило.

Під час свята присутні дізналися про деякі звичаї і традиції, які пов’язані з хлібом. Учні 1 та 2 класів прикрасили головний коровай кетягами калини, розучили і ознайомили присутніх із давно забутими українськими народними іграми «Печу, печу хлібчик», «Калачі», «Коровай». Учні 3 класу (кл.кер. Самойленко Л.О.) підготували «Танок пекарів», яким діти показали шлях від зернини до хлібини.

Родзинкою свята став захист короваїв. Кожен клас заздалегідь отримав завдання: виготовити свій коровай і підготувати розповідь про його оздоблення. Всі діти дуже сумлінно підійшли до виконання цього завдання. Вони розпитали своїх бабусь, місцевих майстринь про секрети випікання та оздоблювання короваїв. Кожен клас представляв свій коровай: урожайний, весільний, святковий, коровай для виряджання в армію, коровай для першокласників, для випускників, всього 11 видів короваїв було представлено на святі. Діти розповіли присутнім, що означають різні фігурки при оздобленні короваю. Такий своєрідний парад короваїв проходить в нашій школі вперше, а тому це викликало чималий інтерес в усіх присутніх.

Всім присутнім дуже сподобалися пісні і танці про Коровай, які допомогли підготувати працівники СБК Гонтар І.А. та Д’яволюк Н.В..

Актив Просторівської учнівської республіки (ПУР) на чолі з президентом ученицею 11 класу Безверхней Анастасією організували святковий ярмарок. Всього під час проведення ярмарку було зібрано 1065 грн. На загальношкільних зборах учнівського комітету ПУР та за підтримки вчителів і батьків було вирішено 500 грн. використати на реалізацію шкільного проекту «Wi-Fi куточок». Решту коштів (565 грн.) було відправлено на ліки воїнам АТО, а короваї передано в запорізький хоспіс. Допомогла нам в цьому запорізький волонтер Леонова Л.О./

Наталія Похилько, бібліотекар Просторівської ЗОШ

(Про ці та інші події можна прочитати на блозі шкільного бібліотекаря Похилько Н.А. «Читацькі вітрила» https://bibliotekashkilna.blogspot.com/)